Back

Antisosyal Kişilik Bozukluğu ya da Psikopat Yöneticilerle Çalışmayı Nasıl Fırsata Çevirebilirsiniz?

LinkedIN Newsletter Özeti (4-6)

#4 Antisosyal Kişilik Bozukluğu ya da Psikopat Yöneticilerle Çalışmayı Nasıl Fırsata Çevirebilirsiniz?

Önce onları tanıyın, Sonra kendinizi koruyun ve son olarak potansiyelinizi gerçekleştirmek üzere onları kullanın”

Yöneticimizi seçemiyoruz değil mi? İstifa edip çeker giderim dediniz ama gittiğiniz yerde nasıl biri ile karşılaşacaksınız; sağlıklı bir yönetici olmasının garantisi var mı?

Psikopat bir yöneticiyi nasıl tanıyabilirsiniz?

Bu kişilerin beyinleri normal kişilere göre farklıdır ve bu farklılık davranışlara da yansır. Onları tanımak için şu işaretleri takip edebilirsiniz: sürekli manipülasyon, duygusal istismar, sürekli eleştiri ve hiçbir zaman memnun olmama, empati yoksunluğu gibi davranışlar.

Burada empatiye bir parantez açmak isterim. Psikopatların en belirgin özellikleri empatiden yoksun olmalarıdır. Bu nedenle yaptıkları eylemin karşıdaki sonuçlarını sorgulamazlar. Çoğu iç görüye sahip kişi nasıl böyle davranabilir diye sorgularken, onlar karşı tarafa verdiği zarar konusunda hiçbir iç görüye ya sahip değildir ya da çok az sahiptir.

Ve bu kişiler kendi ihtiyacını karşılayan kişilerden çevresini oluşturur. Yani sizi içlerine almayan bazı sorunlu yöneticiler var ya; onların ihtiyacını karşılayamıyorsunuz. Ve bence iyi haber.

 

Psikopat bir yönetici ile çalışırken neleri yap-mama-lısınız?

Psikopat bir yöneticiyle çalışırken yapmamanız gereken en temel şeyler: duygusal tepkiler vermek, manipülasyona boyun eğmek, sınırlarınızı koruyamamak ve iletişim kurmaktan kaçınmak.

Onlarla bir arada olduğunuzda beyninizde ilkel bölgeler sinyaller alır ve işler ( amigdala ve limbik). Bu ilkel tepkiler sizi öyle bir sürecin içine sürükler ki, sizi mantıklı düşünmekten alıkoyar.

Şimdi ani tepkilerinizi hatırlıyor musunuz? Hani size hata yaptıran ve onlara kazandıran. Ben buna bataklıkta yürümeye çalışmak diyorum.

O zaman nasıl davranırsak süreçten zarar görmeden çıkabiliriz?

En önemli konu sizin kendi duygusal değişimlerinizi kontrol edebilmenizdir. Bu sayede bir nevi onun saldırganlığına mantıksız tepkiler vermeyecek (hatta bu onu daha da rahatsız edecektir) hata yapmayacaksınız. Bunun için sınırlarınızı net çizmeniz iyi bir başlangıç noktasıdır. Örnek; sizi ilgilendirmeyen konulara girmeyin; cevap vermeyin ya da bilmediğinizi ifade edin. Ve belkide durumun vahametine göre üst yönetim ve insan kaynaklarından da destek alın. Bu nedenle elinizde durumla ilgili yazışmalar varsa bunları gerektiğinde ortaya çıkartmanız, süreç içinde doğru şekilde algılanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Psikopat bir yönetici ile çalışmak, sizi güçlendirir, potansiyelini ateşler. Evet üzgünüm, kötü bir deneyim ama gerekçelerim…

Zor bir yoldasınız bu kesin. peşinen söylüyorum Allah kimsenin başına vermesin. Ama beynin özellikle pre-frontal korteksi yani strateji oluşturma, plan yapma, çözüm üretme, yaratıcılık, alternatifler oluşturma gibi faaliyetlerini deneyimleme ve beyin kaslarınızı çalıştırma şansınız var. Aldığınız eylemlerin sonuçları olumsuz olsa bile kariyerinizde ilerleyen süreçler için sağlam – bedeli önceden ödenmiş bir öğrenme süreci olacaktır. Bu sayede gelecekte yaşayabileceğiniz potansiyel problemleri daha kolaylıkla yönetebilir ve belki bu sayede çok iyi kariyer fırsatlarına ulaşabilirsiniz.

#5 “Başarısız Yıl Sonu Görüşmelerinden Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler”

Yıl sonu görüşmeleri için artık son aylara girdik. Şimdi daha çok var deme! Vakit her geçen gün kısalıyor.

Önümüzdeki günler kurumsal dünyada koca yılın emeklerinin karşılığını sana verecek olan kritik günler. Görüşmeye hazırlanmak, sana istediğin başarılı sonucu alma noktasında “özgüven ve motivasyon” kazandırır.

Ben kurumsal hayatımda sene sonu görüşmelerine hep hazırlanarak gittim. Hazır olmanın meyvelerini de kimi zaman terfi, kimi zaman zam – prim artışı ile aldım. Siz de beyninizin özellikle prefrontal korteksini (PFC) çalıştırarak artık başarısız görüşmelerden kurtulabilirsiniz.

Nedir başarınızın arkasındaki PFC?

✨ Kafatasının alın bölgesinde bulunur,

✨ Düşünme, karar verme, problem çözme ve sosyal etkileşim gibi yüksek düzeyli bilişsel işlevlerimizi yönetir,

✨ Kararlarımızın arkasındaki düşünceleri planlar, organize eder ve değerlendirir,

✨ Duygusal tepkilerimizi düzenleyerek sosyal etkileşimde bulunmamızı ve empati kurmamızı sağlar,

✨ Olumsuz duygularımızı kontrol altına alarak daha dengeli hareket etmemizi sağlar,

✨ Uzun vadeli hedefler belirlememize, planlama yapmamıza yardımcı olur,

Kurumsal dünyada kullandığım ve daha önce koçluk yaptığım yol arkadaşlarım ile de paylaştığım görüşmelere hazırlık kitini bugün seninle de paylaşıyorum. 8-9 dk’da okuyabilir ve kolayca da uygulayabilirsin.

Kiti bu linkten indirebilirsiniz.

Hazırlıklı olmak sana, her zaman ama her zaman yöneticin karşısında “güvenli” bir görüşme yapma fırsatı sunar.

Keyifli ve öğrenme dolu geçen son aylar ve sonuç odaklı görüşmeler diliyorum.

Kit ile ilgili görüşlerinizi benim için çok değerli, yorumlarda görüşleriniz konusunda cömert olmanızı istiyorum.

 

#6 Ispanağı kafasına yiyen yöneticilerden olmayın

Ödüllendirme (dopamin seviyesi değişimi) deneyinde maymunlara bir görev atandı ve her görevini tamamlayan maymun ıspanakla ödüllendirildi.

Birkaç gün sonra beklenmedik bir şekilde maymunlara ıspanak yerine meyve suyu ödül olarak verildi. Bu maymunlar için çok büyük ödül oldu. Ve dopamin salımını şiddetli bir şekilde arttı.

Ama ilginç olan bir şey var ki; birkaç gün sonra meyve suyunu çantada keklik gören maymunlar, meyve suyuna eski ilgiyi göstermemeye başladı. Dopamin salımını düştü.

Araştırmacılar deneyi, meyve suyundan ıspanağa geri çevirdiğinde; maymunlar isyan bayrağı açtı. Çığlıklar içinde ıspanakları araştırmacılara fırlattılar.

Bu bana kurumsalda yoğun proje sonrasında, düşük kalibreli bir işe geçişimi hatırlattı.

Uzun zaman sürekli zor, stresli ve sonucunda bir sonraki zorluğa geçerek yeni ve farklı meyve suları tatma şansına sahip olan “ben”, bir anda çeviri işleri de dahil olmak üzere bana göre önemsiz işlere verilmem (kurum için önemli olduğunu söylerdi direktörüm ve gerçekten çok önem verirdi), isyan etmeme ve ıspanağı yöneticime atmama neden oldu.

Ve sürecin daha kötü tarafı, kurum için önemli görünen ama benim küçümsediğim iş, diğerleri tarafından da küçümsenir oldu.

İtiraf ediyorum, etrafa durmadan ıspanak fırlatarak zaman kaybettim!

Yöneticiler biraz beyni öğrense, kafaya ıspanak yemeyeceği gibi çalışanlarla daha huzurlu ve tatmin bir kariyer süreci yaşayacaktır.

Çalışan şayet beyni öğrenirse, kendi kariyerinin kontrolünü hızla kendi ellerine alacaktır.

Kemal Başaranoğlu
Kemal Başaranoğlu
https://www.kemalbasaranoglu.com