Back

Vizyon Olmadan Hedefe Koşmak Artık Mümkün Değil

­“Bugüne kadar sizinle altı çalışma yaptık. Geçen üç aya baktığımda aslında hızlı ve etkin sonuçlar aldığımı görüyorum. Bugün geldiğim noktada bir şeyin daha farkına vardım. Sürecin içinde konuştuğumuz şeyler hep kurum, kurum çalışanları ve kariyerim oldu. Sonra tekrar konuştuklarımızı değerlendirdiğimde hep hedefler üzerinden ilerlediğimizi fark ettim. Hedefler üzerinden ilerlemek kötü bir şey değil elbette, sonuç almama yardımcı oluyor. Hatta öyle ki, CEO’luğa giden yolculukta hayatımı kolaylaştırdı. Ama bugün…”

 “Ama bugün ben kendime odaklanmak istiyorum. Kendi vizyonuma. Ne komik değil mi? Vizyon denen şeyi kurumlarda çerçeveletip asar ve çalışanlara belletmeye çalışırız.

Aslında çok zordur, paylaşılmayan bir vizyonsa onu çalışanlara belletmek. İşin daha da kötüsü kendi vizyonumuz üzerine çok fazla da düşünmeyiz. Daha çok hedef odaklı kalırız. Bugün vizyonumu gözden geçirmek, onu ilk defa bilinçli bir şekilde oluşturmak istiyorum. Kendime ait vizyonumun olup olmaması konusunda kaygılarım var. Artık zaman kaybetmek istemiyor, doğru adımlar atmak istiyorum.”

Devamı ve tüm yazılarım Harvard Business Review Blog’da, tıklayın.

Kemal Başaranoğlu
Kemal Başaranoğlu
https://www.kemalbasaranoglu.com

Leave a Reply