Back

Kabına Sığamayan Yakalılar # 3 Damla Kutlu

  1. Damla kimdir?

İzmirli olmaktan gurur duyan, neşeli, gülmeye tutkulu, bazen patavatsız 🙂 , dürüst, yeni ve farklı şeyleri seven, soran ve sorgulayan biridir aslında Damla.

2. Damla’nın hikayesini özel kılan nedir? 

“Dönüm noktaları”dır.

Damla’nın hayatında birçok dönüm noktası var. Dönüm noktaları, Damla için farkındalığın artması ve sonrasında farklı kararlar alması ile sonuçlanır. Her dönüm noktası yeni bir temel taşıdır, Damla için.

Örneğin son dönüm noktası kariyerimde tıkanıklığı açmak için Potansiyelini Ateşle’ye katılmak olmuştu. Hayatımın seninle ve takım arkadaşlarımla kesişmesi ve çalışmaya başlamamız bugüne kadar verdiği en iyi kararlardan biri olarak tanımlarım.

Neden mi ? 🙂

Herkesin bir hikayesi vardır aslında. Ben de kendi hikayemde öyle noktalar yakaladım ki hayatım o günden sonra en iyisi anlamında farklı bir yöne doğru gitti.

Ve doğru bildiğiniz cümleler/kurallar aslında yokmuş.

Sonuçta ne oldu?

Hikaye yeni baştan yazılmaya başladı. Bir anda BAŞKAHRAMAN olarak kendimi yeninin içinde bulduğum, 35 seneden sonra yeni cümlelerle/kurallarla bu sefer ben yazıyorum kendi hikayemi:)

3. Damla’nın yolculuğunun en önemli 3 destekleyici kişisi ve/veya süreci nedir?

Kendim, Potansiyelini Ateşle programındaki ekip arkadaşlarım ve sen. Bu süreçte kendime sorular sormak kolay değildi ama sordukça çok fazla “Aaaa” dedim, şaşırdım.

Bu şaşırmalar zamanla yerini kararlara bıraktı. Benimle aynı hikayeyi paylaşmasalar da arkadaşlarımda benzer hikayeler vardı ve onlar benimle birlikte güldü, mutlu oldu, üzüldü. Bunu ekibin ahengi ve senin program yürütücülüğün sağladı. Beni hiç tanımayan birinin nokta atışı beni bana tanıtmaya yönelik yaklaşımları, farkındalığımın artırmasına ve hep yanımda hissetmemde benim bu yolculuğumda en büyük şanslarım oldu. Annem kendimdeki ilerlemeyi o kadar net gördü ki bir şey anlattığımda bunu Kemal ile konuşsan mı demeye başladı 🙂

Ama en önemlisi kendime ait kendi hikayemi kendim yazmak istedim. Henüz hikayenin sonu yok (chapter ‘ların sonu var) ama yolculuk o kadar güzel ki keyfini çıkarıyorum 🙂

4. Damla’nın kariyerinde tıkanıklık yaşayanlara önerisi nedir?

Kendinizi dinleyin. Kabullenmek zor gelebilir bazı kararlarda. Ama riske girmek güzeldir. Daha iyi şartlarda daha mutlu şekilde çalışmak için adım atın. Demesi kolay demeyin, o yoldan geçtim 🙂 çok çalışmak yerine doğru çalışmayı deneyin. Bazen kişilere “hayır” deyin. Dünya yanmıyor 🙂 Çevrenizdekiler sizin hayatınızı yaşamıyor, dolayısıyla mutlu olmak için attığınız her adım, her çaba aslında sizin için. Hayatınızın patronu sizsiniz. Bol bol yazın çizin. O kalemden çıkanlara siz de şaşıracaksınız 🙂

5. İş hayatında kadın olmak? Hatta satış alanında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İş hayatında kadın olmak kolay değil, bir sürü topu (sorumluluğu) iki elinizle yönetmeye çalışıyorsunuz. Bekar bir kadın olarak sorumluluklarım daha az olsa da daha fazla mücadele ediyorsunuz. Bu net. Güçlü durmak, kötü bir tabirle erkek gibi olmak zorundasınız hele ki satış alanında iseniz. Ancak her mücadele sizi daha da güçlendiriyor. Kadın olarak farklı bakış açısıyla , daha fazla empati yaparak , insanları dinleyerek satış yapıyorsunuz aslında. Oturup maç, araba markaları hakkında konuşamıyorsunuz 🙂 ama satış yaptığınız kişiler ile içten bir şekilde sohbet ettiğinizde hangi konuyu konuştuğunuzun da çok bir önemi olmuyor aslında. Dışa dönük ve yeni insanlarla tanışmayı seven bir yapım olduğu için ben zorlanmıyorum  ama erkek egemen bir dünyada olduğumuz gerçeğini biliyorum. Bunun için her kadın iş yaşamında ne kadar güçlenirse belki bizler değil ama gelecek nesiller bu ayrımı daha az hissedecektir. Ek olarak da çalıştığınız  firmanın ne kadar kadınlara değer verdiği de önemli. Bu değeri hissetmiyorsanız (ben bu değeri hissedecek kadar şanslıyım) belki de değiştirmenin zamanı gelmiştir. Düşünmeye başlayın ve eyleme geçin.

6. Şimdi bu yazıyı okuyanlara “bir mesaj” versen ne dersin?

Mesaj, Damla neden koçluk aldı? Bundan sonra ne yapacak sorusunda gizli.

Çok sıkışmış hissettiğim bir dönemde tesadüfen karsıma çıktın. Geçen sürece baktığımda bugün hayatım daha mutlu, daha huzurlu. Daha fazla kazanıyorum, kendime daha çok vakit ayırıyorum koçluğa devam edeceğim. Çünkü hayatım bitmedi, hikayem daha devam ediyor. Çünkü hala nefes alıyorum 🙂 Her bir chapter bittiğinde tik atıyorum ama daha önce de dediğim gibi bu hikayenin patronu sizsiniz. Ben bunu fark ettim.

Her sabah uyanıp aynaya baktığınızda nefes almaya devam ediyorsunuz. Ben de hayatımdaki büyük, güzel gelişmeleri farklı hikayelerle süslemeye devam ediyorum.

Aklın ve kalbin hizalanması, sizin değerleriniz, sizin istekleriniz, sizin korkularınız, sizin doğrularınız çok değerli. Bu yüzden nefes almaya devam ettikçe hikayeniz de bitmez 🙂

Kendime yaptığım bu yatırım benim için son model bir telefon almaktan çok daha önemli.

Kemal Başaranoğlu
Kemal Başaranoğlu
https://www.kemalbasaranoglu.com

Leave a Reply