21. Grup - 21. Dönem, 12 Nisan 2023 Saat 20:00'de Başlıyor. - " Son 3 Özel Kişi" Acele Edin - Potansiyelinizi Ateşlemek İçin Harekete Geçin"

Koçluk Nedir?

Koçluk içinizdeki cevheri ortaya
çıkartmaya yarayan bir yolculuktur.

Koçluk, bugünlerde dünyada hızla yayılan bir meslektir. Kısa bir tanım olarak koçluk bir saatlik zaman dilimi içinde profesyonel bir koç ile yapılan odaklı düşünme ve sonuç alma sistematiğidir. Bu öyle bir sistematiktir ki, hem bilimsel hem de sanatsal bir özellik barındırır.

Koçluk Bilimseldir!

çünkü koçluk özünde Sinirbilime (Neuroscience) yani beyin ile ilgili bilimsel gerçeklere dayanarak beyni daha farkındalıklı kullanmaya ve potansiyeli harekete geçirmeye yardımcı olur.

Koçluk Sanatsaldır!

çünkü koçluk içinde barındırdığı özgünlükle koçluk alan kişiyi diğerlerinden ayırır, farklılıklarını ortaya koymalarını cesaretlendirir. Koçluk alanın hayalleri üzerinden gerçeklerin yaratılmasına yardımcı olur.

Koçluk neye benzer?

Bahçeli bir evinizin olduğunu hayal edin. O kadar yoğun bir tempo içindesiniz ki, o bahçeye yeterince ilgi göstermiyorsunuz.  Zamanla bahçenizde ağaçlar, çiçekler yetişmiş ancak, bir terslik var, aynı zamanda yabani otlar belirmiş. Siz bahçe ile yeterince ilgilenemediğiniz ya da yetemediğiniz için ağaçlar istediğiniz gibi değil, fidanlar sağlıksız otlar da tüm bahçeyi sarmış durumda..

Öyle ki bahçenin en büyük ağacının üç adım önüne gömdüğünüz hazine sandığı bile artık aklınızda değil. Bir gün bir şekilde bu bahçeye bakım yapma kararı verdiniz. Önce yabani otlarını temizlediniz. Sonra sağlıksız fidanları budadınız. Toprağı çapaladınız ve yeni çiçekler, fidanlar diktiniz. 

kocluk-nedir-masali-1
kocluk-nedir-masali-2

Toprağın ihtiyaç duyduğu gübre ve mineraller ile suyu toprakla buluşturmaya başladınız. Bahçeniz artık sizin gözünüze daha bir güzel görünmeye başladı ve siz de artık bu bahçede oturup keyifle kahvenizi içmeye başladınız. Ortamın istediğiniz hale gelmesi size bir anda bahçedeki hazinenizi hatırlattı. O an içeri küreğinizi almaya giderken, o hazinenin farkındalığının hayatınızın bütününe katacağı değeri hayal etmeye başladınız. 

Günümüzde her yerden uyaranlar alıyoruz. Bu uyaranlar kimi zaman bizi gündemimizden uzaklaştırabiliyor. Gündemden uzaklaşmak da aslında zihnimizde oluşan yabani otlar gibi. Odak ve niyetin zihne kattığı farkındalık, kaynaklarınıza ulaşmanızı yani hazinenizi bulmanızı sağlıyor. O hazineyi artık istediğiniz şekilde kullanmak sizin tercihiniz.

Koçluk içinizdeki cevheri ortaya çıkartmaya yarayan bir yolculuktur.

Koç Kimdir?

Profesyonel olarak belirli akredite eğitimlerden(*) geçmiş, koçluk etiği çerçevesinde mesleğini icra eden kişidir. Koçlar, koçluk yaptıkları kişiye akıl vermezler, yol göstermezler. Günümüzde çevremizde bir sürü uyaran vardır. Koç, koçluk süresince sorduğu sorularla koçluk alanı bu uyaranlardan akış deneyimine geçmesine yol arkadaşlığı yapar ve kişiyi konusuna odaklayarak odaklı düşünmesine ve istediği sonuçları almasına yardımcı olur.

 

Koçluk Nedir?

Koçluk; Koç’un Koçluk Alan’a (**) sorduğu sorularla gündemin ve görüşme sonunda ulaşılmak istenen noktanın tanımlandığı, görüşme içindeyse deneyimsel bir sürecin yaşandığı yaklaşık 1-1,5 saat süren profesyonel bir süreçtir. Görüşme sonunda görüşme tekrar değerlendirilerek başlangıca göre elde edilen farkındalık ve ilerlemeler netleştirilir.

Koçluk Kimlere Yapılır?

Koçluk süreci, gerçekten koçluk isteyene yapılabilir. Kimi zaman kurumlar çalışanlarını geliştirmek için koçluk hizmeti aldırmaktadır. Bu süreç içerisinde çalışan istekli olmaz ve sürece direnç gösterirse, koç etik olarak sürece devam etmez, kurum durumla ilgili bilgilendirilir.

Koçluk Sizin Hayatınıza Neler Katar?
  • Hedeflerinizi tanımlatır ve bu hedeflere giden yolu gerçekleştirmenizde yol arkadaşlığı yapar.
  • Güçlü yanlarınızın farkındalığını arttırarak bunu yaşamınızın bütününe yansıtmanıza yardımcı olur.
  • Farklı konumlarda olayları ve kişileri değerlendirme yeteneği katarak iletişiminizi güçlendirir.

devamını oku…

Koçluk hizmeti almak
isteyenlere öneriler

Sorular ilginizi çekiyorsa, EVET koçluk tam size göre!

Kimler Koçluk Alır?

mail-gonder