Koçlar İçin Potansiyelini Ateşle®

K.O.Ç. Olmak ve Koçlukta İş Modeli Belirlemek

Bu program ICF tarafından 20 CCE olarak kredilendirilmiştir.

Core Competencies: 10 - Resource Developments: 10

Maddi ve Manevi Anlamda Başarılı Koçlar 5 Konuda Güçlüdürler:
master-certified-coach-mcc

Kemal Başaranoğlu,
MSc, MCC, NLP MP Master Certıfıed Coach

Profesyonel Koç Girişimci
Ruha Sahip Olmalıdır

Profesyonel Koçlar, koçluk eğitimlerini tamamladıktan sonra kendilerini bekleyen birçok danışanın olacağını hayal ederler. Çünkü koçluk eğitimleri sürecinde yaşadıkları deneyim ve heyecan, onlara herkesin bu deneyime ihtiyacı olduğunu ve bu hizmeti rahatlıkla insanların satın alacaklarını düşündürür. Ve maalesef eğitim bittikten sonra koçluk ortamından kopan, yeterli talebi yaratamayan, hizmet veremeyen birçok koç, profesyonel olarak mesleği yapmanın verdiği hazzı deneyimlemeden bu meslekten tek tek uzaklaşıyor. Koçluk onlar için bir anı olarak kalıyor.

BENİMLE BİREBİR ÇALIŞACAĞINIZ ÖZEL SÜRECE HAZIR MISINIZ?

"K.O.Ç Olmak ve Koçlukta İş Modeli Belirlemek” birebir olarak çalışacağımız dönüşümsel bir programdır. Program koçluk hizmeti, mentorluk hizmeti ve danışmanlık süreçlerinden oluşan bir bütündür. Amacım başladığımız an itibari ile çarkları döndürerek ücretli koçluklar yapmanız için gerekli know-how’ı hızlıca size kazandırmak, program sonunda görünürlüğü artmış, üretken, sektörde koçluk pastasını büyüten bir koç olmanızdır.

0  saat

DANIŞMANLIK - MENTÖRLÜK HİZMETİ

0  saat

BİREYSEL KOÇLUK SEANSI

0  saat

SES KAYDINDA MENTÖRLÜK SEANSI

0  saat

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ

0  ay

BİRLİKTELİK SÜRESİ

Nasreddin Hoca’nın
damdan düşme hikayesini
bilmeyen var mı?

Hoca damdan düşer ve ahali başlar; “Yardım edin, Hoca düştü. Acilen doktor çağırın, doktor!” Bunu duyan hoca, bırakın doktoru bana damdan düşen birini bulun der.

Ben “DAMDAN DÜŞTÜM”. Hem de çok sağlam damdan düştüm! Damdan düşenler ya da damdan düşmek istemeyenler için bugün buradayım. İhtiyaç duyduğunuz tüm "know-how/bilgimi" açmaya hazırım.

Programa katılım için ön koşullar:

  • En az 11 yıl kurumsal iş deneyimi,
  • Koçluk eğitimimi ICF Akredite bir okulda tamamlamış olmak,
  • Koçluk pastasını büyütme niyetinde olmak.

* Programa kabulünüz ön görüşmede karşılıklı olarak beklentilerde hem fikir kalırsak gerçekleşir.
* Program bireysel (kişiye özel) gerçekleştirilir.
* Koçlar için Potansiyelini Ateşle® programındaki “ses kaydına mentorluk” saatlerini ICF unvanlanma süreçlerinizde de kullanabilirsiniz.

0 +

SAAT PROFESYONEL KOÇLUK

0 +

SAAT MENTÖRLÜK

0 +

PROFESYONEL KOÇA EŞLİK

Bugün 5.000 saatin üzerinde profesyonel koçluk yapmış MCC unvanına sahip bir Profesyonel Koç’um(*).

İlk günden beri online olarak çalışıyorum. Birçok online koçluk tabanlı program hazırladım. Farklı coğrafyalardan insanları bir araya getirdim. Ve bugüne kadar koçluk ve koçluğu destekleyici 1.000 saatin üzerinde “Koçluğumu Geliştirici ve Koçluk Pastasını Büyütme Odaklı Destekleyici” programlara katıldım.

(*)17 Mart 2021 tarihinde; MCC unvanına sahip Türkiye'de 44 Dünyada 1.346 Profesyonel Koç bulunmaktadır.

Türkiye ve Amerika’da katıldığım programlar şu başlıklar altında toplanabilir.

Profesyonel Koçluk Yetkinlikleri Odaklıklı, Kendimi Koçluk ile Derinleştirmek Üzerine Odaklı, Girişimcilik, Pazarlama, Satış Odaklı Programlar Bugün katıldığım tüm bu programların ve verdiğim hizmetlerin sonucunda bu mesleği yapabilmek için iki önemli şeye sahip olmalısınız.

İnsan odağınız yüksek olmalı: İnsana karşı beslediğiniz güven, inanç yoksa bu mesleği yapmanız mümkün değildir, yapsanız bile uzun soluklu olmayacaktır. Girişimci yönünüz harekete geçmeli: Girişimci zihin yapısına sahip olmak aslında daha çok kişiye ulaşmanıza ve o insanların hayatına değer katmanıza yardımcı olacaktır. Benim amacım, bir koçluk programını tamamlamaya yakın ya da tamamlamış meslektaşlarımın koçluklarını daha yetkin yapması, kendi iş modellerini oluşturması ve bununla beraber daha çok insanın hayatına ulaşmasını sağlamaktır.

Diğerlerinin hayatına dokunma ve koç olma yolculuğunda bir yol arkadaşına sahip olmak süreçlerinin hem keyifli hem de daha konforlu geçmesine, sonuç almanıza yardımcı olacaktır. ICF Akredite bir koçluk programında ya da tamamladıysan, amacın profesyonel koç olarak etki alanını oluşturmak ve koçluktan gelir elde etmekse aşağıdaki formdan bana ulaş, hemen tanışalım.

Koçluk pastasını beraber büyütürken, bu işe adanmış diğer meslektaşlarımla seni de ağıma alayım

Koçluk hizmeti, bugün düne göre çok daha ihtiyaç duyulan ve aynı zamanda daha çok talep edilen bir hizmet. Neden mi?

Çünkü her şey günümüzde düne göre çok daha hızlı değişiyor. Dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik ve politik atmosfere bakın.

Kendi ekonominizi, iş hayatınızı ve yaşamınızı gözden geçirin. Her geçen gün, “yaşamımızın her bir alanı artan bir ivme ile” değişip dönüşüyor

Değişim için “SİZİN YARDIMINIZA” yani “PROFESYONEL KOÇ” olarak SİZE ihtiyaç var. Zira değişim sürecinde birçok kişi zorlukların üstesinden gelmek üzere kendilerine yol arkadaşlığı yapacak yetkin Profesyonel Koçlar arıyor.

Tıpkı yıllar önce, bizzat tecrübe ettiğim sıkışmışlık durumunu bir profesyonel koç desteği ile aşmam, önce Renault gibi global bir kurumda zorluklara rağmen departman müdürü seviyesine gelmem, sonra yurtdışı görev teklifleri almam (expat) ve son olarak bugün ulaştığım hem iş dünyasına hem de profesyonel koçlara destek vermem en temelde Profesyonel Koçluk Hizmeti almam sayesinde oldu.

2016 ‘da kurumsal kariyerimi bırakıp koçluk hizmetini profesyonel olarak tam zamanlı bir meslek olarak yapmaya başladığımda çok az kişinin koçluk hizmetinden gelir elde ettiğini gördüğümde şaşırmıştım. Hatta birçok kişi unvanlanmayı bile barter ile alıyor! Unvanın para getireceğini düşünüyor ama maalesef yanılıyorlar.

İlk üç yıl yaşadığım zorluklar sonrasında bugün neden bu kadar az kişinin mesleği devam ettirdiğini ve bu meslekten gelir elde ettiğini çok net anladım.

Bunları 3 başlık altında topladım.

1. Piyasada bulunan birçok eğitimli koç, sadece ve sadece eğitimli. Koçluk hizmetini içselleştirmiş değiller. Teorik ve ezber bilgilerle hareket ediyorlar. Yani karşılarına çıkan danışanları yeteri kadar anlayamıyorlar.

2. Koçluk eğitimi tamamlanmış ve hatta unvanlanmış olsalar bile, yetkin koçluk yapılamıyor. Acele ile barter temelli koçluk hizmeti sadece yapma halini deneyimletebilir, “koçun olma halini” deneyimletemez. Koçluğun olma halini bilmemek, koçluğun etkisini müşterisine yansıtamamaktır.

3. Daha önce benzer yoldan geçen ve sürece mentorluk eden koçun neredeyse hiç olmaması. Yani herkes farklı konularda eğitiliyor ama yoldan geçen ve ne yapılmasını bilen kişiler genelde bu bilgileri koçlarla paylaşmıyor. Bunu bilen koç sayısının da çok olduğuna inanmıyorum. Tüm bunlara karşın, tek bir gerçek var ki her geçen gün meslekte yer alan KOÇ sayısı artarken, koçluk hizmet talebi de artıyor. Peki koçlar gerçekten bunun

FARKINDA MI?

SANMIYORUM.

Zira, bir araya geldiğim ve koçluk süreçlerine mentorluk ettiğim birçok koç meslektaşım bile benimle çalışmaya başlarken bu dediklerime inanmıyorlardı.

Bugün sen de koçluk hizmeti veren ve bu işten GELİR KAZANAN bir koç olmak istiyorsan, eğitimlerden çok daha önemli bir şeye daha ihtiyacın var:

Mentorluk ile bir YOL ARKADAŞINA… Bu yoldan geçen, sürecin karın ağrılarını bilen, bunları aşmasını da bilmiş bir yol arkadaşına.

Choice - The Magazine of Professional Coaching - Deep Coaching

Nörobilim & Koçluk konulu “Choice – The Magazin of Professional Coaching” dergisi, Ocak 2023'te "Derin Koçluk" başlıklı yazımı yayınlandı. Buradan inceleyebilirsiniz…

Choice - The Magazine of Professional Coaching

2019 yılında Koçluğun Türkiye’deki algısı üzerine Profesyonel Koçlar arasında yaptığım araştırma, Eylül 2020’de Kuzey Amerika kökenli “Choice – The Magazin of Professional Coaching” dergisinde yayınlandı. Buradan inceleyebilirsiniz…

Koçlar için Potansiyelini Ateşle
programı için ne söylediler?

Potansiyelini Ateşleyen Sizden Gelenler

Ön Başvuru Formu