Koçluk ortaya içinizdeki cevheri çıkartmaya yarayan bir yolculuktur.

Koçluk, bugünlerde dünyada hızla yayılan bir meslektir. Kısa bir tanım olarak koçluk bir saatlik zaman dilimi içinde profesyonel bir koç ile yapılan odaklı düşünme ve sonuç alma sistematiğidir. Bu öyle bir sistematiktir ki, hem bilimsel hem de sanatsal bir özellik barındırır.

bilimseldir-01

Koçluk Bilimseldir!

çünkü koçluk özünde Sinirbilime (Neuroscience) yani beyin ile ilgili bilimsel gerçeklere dayanarak beyni daha farkındalıklı kullanmaya ve potansiyeli harekete geçirmeye yardımcı olur.

sanatsaldir-01

Koçluk Sanatsaldır!

çünkü koçluk içinde barındırdığı özgünlükle koçluk alan kişiyi diğerlerinden ayırır, farklılıklarını ortaya koymalarını cesaretlendirir. Koçluk alanın hayalleri üzerinden gerçeklerin yaratılmasına yardımcı olur.

Koçluk neye benzer?

kocluk-nedir-masali-1

Bahçeli bir evinizin olduğunu hayal edin. O kadar yoğun bir tempo içindesiniz ki, o bahçeye yeterince ilgi göstermiyorsunuz. Zamanla bahçenizde ağaçlar, çiçekler yetişmiş ancak, bir terslik var, aynı zamanda yabani otlar belirmiş. Siz bahçe ile yeterince ilgilenemediğiniz ya da yetemediğiniz için ağaçlar istediğiniz gibi değil, fidanlar sağlıksız otlar da tüm bahçeyi sarmış durumda..

Öyle ki bahçenin en büyük ağacının üç adım önüne gömdüğünüz hazine sandığı bile artık aklınızda değil. Bir gün bir şekilde bu bahçeye bakım yapma kararı verdiniz. Önce yabani otlarını temizlediniz. Sonra sağlıksız fidanları budadınız. Toprağı çapaladınız ve yeni çiçekler, fidanlar diktiniz.

Toprağın ihtiyaç duyduğu gübre ve mineraller ile suyu toprakla buluşturmaya başladınız. Bahçeniz artık sizin gözünüze daha bir güzel görünmeye başladı ve siz de artık bu bahçede oturup keyifle kahvenizi içmeye başladınız. Ortamın istediğiniz hale gelmesi size bir anda bahçedeki hazinenizi hatırlattı. O an içeri küreğinizi almaya giderken, o hazinenin farkındalığının hayatınızın bütününe katacağı değeri hayal etmeye başladınız.

Günümüzde her yerden uyaranlar alıyoruz. Bu uyaranlar kimi zaman bizi gündemimizden uzaklaştırabiliyor. Gündemden uzaklaşmak da aslında zihnimizde oluşan yabani otlar gibi. Odak ve niyetin zihne kattığı farkındalık, kaynaklarınıza ulaşmanızı yani hazinenizi bulmanızı sağlıyor. O hazineyi artık istediğiniz şekilde kullanmak sizin tercihiniz.

kocluk-nedir-masali-2

Koçluk içinizdeki cevheri ortaya çıkartmaya yarayan bir yolculuktur.

Koç Kimdir?

Profesyonel olarak belirli akredite eğitimlerden(*) geçmiş, koçluk etiği çerçevesinde mesleğini icra eden kişidir. Koçlar, koçluk yaptıkları kişiye akıl vermezler, yol göstermezler. Günümüzde çevremizde bir sürü uyaran vardır. Koç, koçluk süresince sorduğu sorularla koçluk alanı bu uyaranlardan akış deneyimine geçmesine yol arkadaşlığı yapar ve kişiyi konusuna odaklayarak odaklı düşünmesine ve istediği sonuçları almasına yardımcı olur.

Koçluk Nedir?

Koçluk; Koç’un Koçluk Alan’a (**) sorduğu sorularla gündemin ve görüşme sonunda ulaşılmak istenen noktanın tanımlandığı, görüşme içindeyse deneyimsel bir sürecin yaşandığı yaklaşık 1-1,5 saat süren profesyonel bir süreçtir. Görüşme sonunda görüşme tekrar değerlendirilerek başlangıca göre elde edilen farkındalık ve ilerlemeler netleştirilir.

Koçluk Kimlere Yapılır?

Koçluk süreci, gerçekten koçluk isteyene yapılabilir. Kimi zaman kurumlar çalışanlarını geliştirmek için koçluk hizmeti aldırmaktadır. Bu süreç içerisinde çalışan istekli olmaz ve sürece direnç gösterirse, koç etik olarak sürece devam etmez, kurum durumla ilgili bilgilendirilir.

Koçluk Sizin Hayatınıza Neler Katar?
  • Hedeflerinizi tanımlatır ve bu hedeflere giden yolu gerçekleştirmenizde yol arkadaşlığı yapar.
  • Güçlü yanlarınızın farkındalığını arttırarak bunu yaşamınızın bütününe yansıtmanıza yardımcı olur.
  • Farklı konumlarda olayları ve kişileri değerlendirme yeteneği katarak iletişiminizi güçlendirir.

devamını oku…

Koçluk hizmeti almak isteyenlere öneriler

Koç, koçluk eğitimini hangi kurumdan aldı?
Koçluk yetkinliği önemli bir yetkinliktir. Bu yetkinliği geliştirmenin yolu öncelikle koçluk çatı örgütlerinden akredite bir eğitim programı almaktan geçer. Dünyada en yaygın olan çatı örgüt ICF’tir. ICF’in onayladığı koçluk okulları ve koçluk eğitim programlarına resmi internet sitesinden www.coachfederation.org ‘dan ulaşabilirsiniz.
Koç bugüne kadar kaç saat koçluk çalışması yaptı?
Koçun yetkinliği yaptığı koçluk saati ile paralel artmaktadır.
Koç uluslararası bilinen unvanlara sahip mi?
Unvanlanma önemli bir süreçtir. Koçlar ilgili çatı örgütlerden unvan alırken özel bir eğitim programından geçer. Bu programlar koçun yetkinliğini arttırmaya yöneliktir. ICF’in unvanları ACC (60 saat eğitim + 100 saat ve üzeri koçluk), PCC (125 saat eğitim + 500 saat ve üzeri koçluk), MCC (200 saat eğitim + 2500 saat ve üzeri koçluk)’ dir. Detay bilgileri coachfederation.org adresinde bulabilirsiniz.
Koçun referansları kimler?
Bireysel ya da kurumsal isimler olabilir. Burada bir noktanın altını çizmek gerekir. Koçluk kişiye özel ve mahremiyet içerdiği için, bazı koçluk alanlar veya kurumlar adlarını gizleyebilir.
Koç, koçluk eğitimi haricinde kendisini derinleştirecek ve koçluğu destekleyecek hangi eğitimlerden geçmiştir?
Sadece koçluk eğitimi almak, koçluk yapmaya yeter ama derin koçluk yapmaya yetmez. Bugün koçluk eğitimi almak kişiye sadece temel bir takım koçluk yetkinlikleri katar. Kişinin kendisini derinleştiren koçluğu destekleyici programlara katılması, yapılan koçluğun kalitesini arttırır.
Koç kendisi için düzenli koçluk hizmeti alıyor mu?
Koçluk, çok ciddi davranış geliştirme ve değiştirme aracıdır. Profesyonel koçlar koçluk almanın değerini ve önemini bilir. Koç, her zaman koçluk alıp odaklı düşünerek kendini bir adım ileri taşıma niyetindedir.
Koç aldığı koçluk hizmeti ile hayatında hangi alanlarda neleri geliştirdi, değiştirdi?
Bu soru aslında koçun gerçekten koçluk alıp almadığını ortaya koymak içindir. Maalesef koç olmak yerine koçluk yapmak üzere yola çıkan koçlar, mesleği özümseyemediği gibi koçluk yetkinliklerini de geliştiremiyor.

Sorular ilginizi çekiyorsa, EVET koçluk tam size göre!

Kimler Koçluk Alır?